Search Awards

* Indicates a winner

NOMINEES AND RECIPIENTS

2008 Awards

    Outstanding Actor in a Musical

  • André De Shields Black Nativity
  • Cheyenne Jackson Xanadu
  • Daniel Evans Sunday in the Park with George
  • Matthew Morrison 10 Million Miles
  • Paulo Szot South Pacific
  • Outstanding Actor in a Play

    • Bill Pullman Peter and Jerry
    • Kevin Kline Cyrano de Bergerac
    • Mark Rylance Boeing-Boeing
    • Rufus Sewell Rock ‘n’ Roll
    • Tobias Segal From Up Here
  • Outstanding Actress in a Musical

    • Alice Ripley Next to Normal
    • Faith Prince A Catered Affair
    • Jenna Russell Sunday in the Park with George
    • Kelli O’Hara South Pacific
    • Patti LuPone Gypsy
    • Sierra Boggess The Little Mermaid
  • Outstanding Actress in a Play

    • Amy Morton August: Osage County
    • Deanna Dunagan August: Osage County
    • Fiona Shaw Happy Days
    • Frances McDormand The Country Girl
    • Julie White From Up Here
    • Sinead Cusack Rock ‘n’ Roll
  • Outstanding Book of a Musical

    • Ben Katchor The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Douglas Carter Beane Xanadu
    • Eric H. Weinberger Wanda’s World
    • Harvey Fierstein A Catered Affair
    • Jason Loewith & Joshua Schmidt Adding Machine
    • Stew Passing Strange
  • Outstanding Choreography

    • Dan Knechtges Xanadu
    • Karole Armitage Passing Strange
    • Peter Pucci Queens Boulevard (the musical)
    • Rob Ashford Cry-Baby: The Musical
    • Shana Carroll & Gypsy Snider Traces
    • Susan Stroman Young Frankenstein
  • Outstanding Costume Design

    • Ana Kuzmanic August: Osage County
    • Ann Hould-Ward A Catered Affair
    • Katrina Lindsay Les Liaisons Dengereuses
    • Mara Blumenfeld The Glorious Ones
    • Michael Bottari, Ronald Case & Jessica Jahn Die Mommie Die!
    • William Ivey Long Young Frankenstein
  • Outstanding Director of a Musical

    • Bartlett Sher South Pacific
    • Bob McGrath The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Christopher Ashley Xanadu
    • David Cromer Adding Machine
    • John Doyle A Catered Affair
    • Sam Buntrock Sunday in the Park with George
  • Outstanding Director of a Play

    • Anna D. Shapiro August: Osage County
    • David Schweizer Horizon
    • Deborah Warner Happy Days
    • Jonathan Silverstein The Dining Room
    • Leigh Silverman From Up Here
    • Matthew Warchus Boeing-Boeing
  • Outstanding Ensemble Performances

    • Dan Daily, Claire Lautier, Timothy McCracken, Ann McDonough, Samantha Soule, Mark J. Sullivan The Dining Room
    • Eve Best, Raul Esparza, James Frain, Michael McKean, Ian McShane, Gareth Saxe The Homecoming
  • Outstanding Featured Actor in a Musical

    • Bobby Steggert The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Boyd Gaines Gypsy
    • Christopher Fitzgerald Young Frankenstein
    • Danny Burstein South Pacific
    • Shuler Hensley Young Frankenstein
    • Tom Wopat A Catered Affair
  • Outstanding Featured Actor in a Play

    • Arian Moayed Masked
    • Conleth Hill The Seafarer
    • Francis Jue Yellow Face
    • Jeff Perry August: Osage County
    • John Cullum The Conscientious Objector
    • Michael T. Weiss Scarcity
  • Outstanding Featured Actress in a Musical

    • Amy Warren Adding Machine
    • Andrea Martin Young Frankenstein
    • Laura Benanti Gypsy
    • Leslie Kritzer A Catered Affair
    • Mare Winningham 10 Million Miles
    • Mary Testa Xanadu
  • Outstanding Featured Actress in a Play

    • Elizabeth Ashley Dividing the Estate
    • Johanna Day Peter and Jerry
    • Linda Lavin The New Century
    • Marisa Tomei Top Girls
    • Rondi Reed August: Osage County
    • Zoe Kazan 100 Saints You Should Know
  • Outstanding Lighting Design

    • Donald Holder South Pacific
    • Keith Parham Adding Machine
    • Ken Billington Sunday in the Park with George
    • Kevin Adams The 39 Steps
    • Maruti Evans Slaughterhouse-Five
    • Natasha Katz The Little Mermaid
  • Outstanding Lyrics

    • Ben Katchor The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Jason Loewith & Joshua Schmidt Adding Machine
    • John Bucchino A Catered Affair
    • Lynn Ahrens The Glorious Ones
    • Mel Brooks Young Frankenstein
    • Passing Strange
  • Outstanding Music

    • John Bucchino A Catered Affair
    • Joshua Schmidt Adding Machine
    • Mark Mulcahy The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Passing Strange
    • Stephen Flaherty The Glorious Ones
    • Tom Kitt Next to Normal
  • Outstanding Musical

    • A Catered Affair
    • Adding Machine
    • Passing Strange
    • The Glorious Ones
    • The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Xanadu
  • Outstanding Orchestrations

    • Doug Besterman Young Frankenstein
    • Jason Carr Sunday in the Park with George
    • Jonathan Tunick A Catered Affair
    • Michael Starobin The Glorious Ones
    • Passing Strange
    • Tim Weil 10 Million Miles
  • Outstanding Play

    • Alan Ayckbourn Intimate Exchanges
    • Horton Foote Dividing the Estate
    • Liz Flahive From Up Here
    • Rinde Eckert Horizon
    • Tom Stoppard Rock ‘n’ Roll
    • Tracy Letts August: Osage County
  • Outstanding Projection Design

    • Jim Findlay & Jeff Sugg The Slug Bearers of Kayrol Island
    • Lorna Heavey Macbeth
    • Paul Barritt Between the Devil and the Deep Blue Sea
    • Tal Yarden The Misanthrope
    • Timothy Bird & The Knifedge Creative Network Sunday in the Park with George
    • Zachary Borovay A Catered Affair
  • Outstanding Revival of a Musical

    • Black Nativity
    • Gypsy
    • South Pacific
    • Sunday in the Park with George
    • Take Me Along
  • Outstanding Revival of a Play

    • Boeing-Boeing
    • Happy Days
    • Macbeth
    • The Country Girl
    • The Dining Room
    • The Return of the Prodigal
  • Outstanding Revue

    • Forbidden Broadway: Rude Awakening
    • Fugitive Songs
    • Make Me a Song
  • Outstanding Set Design of a Musical

    • David Gallo A Catered Affair
    • Derek McLane 10 Million Miles
    • George Tsypin The Little Mermaid
    • Michael Yeargan South Pacific
    • Robin Wagner Young Frankenstein
    • Takeshi Kata Adding Machine
  • Outstanding Set Design of a Play

    • Beowulf Boritt Spain
    • Clint Ramos The Return of the Prodigal
    • David Korins Hunting and Gathering
    • Santo Loquasto Trumpery
    • Scott Park Les Liaisons Dangereuses
  • Outstanding Solo Performance

    • April Yvette Thompson Liberty City
    • Kris Andersson Dixie’s Tupperware Party
    • Laurence Fishburne Thurgood
    • Stephen Lang Beyond Glory
  • Outstanding Sound Design

    • Adam Cork Macbeth
    • Jorge Cousineau Opus
    • Joseph Fosco The Conversation
    • Mic Pool The 39 Steps
    • Scott Lehrer South Pacific
    • Tony Smolenski IV Adding Machine
  • Special Awards

    • Edward Albee
    • James Earl Jones
  • Unique Theatrical Experience

    • Between the Devil and the Deep Blue Sea
    • Cut to the Chase
    • Fabrik
    • The 39 Steps
    • Traces